flexile-white-logo
0
Ostukorvis ei ole tooteid.

Võta aeg maha! Üleväsimuse vastu aitab ainult puhkus

02. märts 2024

Peale pikka ja väsitavat talve soovib suur osa inimestest märtsikuus natukene puhata – kes peab plaani päikese alla peesitama minna ning kes soovib hoopis suusatada. Enam kui 100 raamatut autori või kaasautorina välja andnud õppejõud ja psühholoog Toivo Niiberg tõdeb raamatus „Ela ja küsi!“, et  puhkust peetakse parimaks siis, kui see kestab 2−3 nädalat.

Üleväsimuse ja liigse stressi ehk ülepinge vastu aitab ainult puhkus

Niiberg toob välja, et on ammune tõde, et puhkuse arvelt tehtud aja kokkuhoid on üks peamisi läbipõlemissündroomi põhjustajaid. Üleväsimuse ja liigse stressi ehk ülepinge vastu aitab ainult puhkus. „Väga oluline on see, et puhkust oleks tõesti maksimaalselt kasutatud lõõgastumiseks ja vaba aja nautimiseks. Tööd ei ole otstarbekas puhkusele kaasa võtta – mererannas töömeilide lugemine tekitab üleliigseid pingeid ja need ei lase mõtetel tööst eemal püsida,“ lausub ta ja lisab, et samuti ei ole mõistlik kavandada puhkuse ajaks ülemäära palju ja aktiivseid tegevusi või teha remondiplaane.

Väga oluline on see, et puhkust oleks tõesti maksimaalselt kasutatud lõõgastumiseks ja vaba aja nautimiseks.

Ela ja küsi (Foto GoodNews, Evelin Kruus)

Kui puhkus on võimaldanud kehal ja vaimul maksimaalselt taastuda, siis on ka tööstress, perestress ja pinged väiksemad. Niiberg ise püüab võimalikult palju puhata väljaspool Eestit. „Lennujaamas vaatlen kurvastusega noori peresid sülelaste, koerte ja puuris papagoide ning sülearvutitega. Arvata on, et puhkuselt tagasi tulles järgneb peagi lahutus. Kõik me vajame puhkust ja vaheldust. Võib-olla oleks võimalik väiksematele lastele vähemalt nädalaks hoidja, koerale hooldaja ja papagoile hotell leida. Arvata võib, et taaskohtumise rõõm korvab lahusoleku valu ja kindlustab edasise kooselu.“

Kui puhkus on võimaldanud kehal ja vaimul maksimaalselt taastuda, siis on ka tööstress, perestress ja pinged väiksemad.

Tunne elust rõõmu!

Niibergi sõnul on olemas aktiivne ja passiivne puhkus. Ta soovitab leida taas üles oma unustatud hobid: laula, tantsi, etle ja näitle, kogu marke ja märke, kollektsioneeri ilusaid hetki ja retki, tee maitsvat süüa ning kingi endale kommi ja lilli. „Muutustega ei tohi viivitada. Lihtsalt lesides aga tulevad sageli pähe rumalad mõtted, tekivad süümepiinad raisatud ajast, millele lisandub veel liigse lebamise luuvalu. Arenda endas välja olulised töövälised rollid: naudi abikaasaks, emaks/ isaks, sõbraks, jahi- ja matkakaaslaseks olemist.“

Ela ja küsi (Foto GoodNews, Evelin Kruus)

Niiberg sõnab, et veel on olemas vaimne ja füüsiline puhkus. „Leian, et just korralik reisimine vahva seltskonnaga pakub piisavalt mõlemat. Ka süsteemne trenn vahelduvalt teatri, kino ja näituste külastamisega, huvitava raamatu lugemisega ning lihtsalt sõpradega koos olemisega annab igale töönädalale oma võlu. Ja miks ka mitte mõnd televisioonisaadet või seebikatki vaadata – vahel on vaja ju lihtsalt end välja lülitada ja kellegi teisega samastuda. Tunne elust rõõmu!“

Tee igaks päevaks loend asjadest, millega tahad hakkama saada

Niiberg nendib, et kui inimene tunneb, et on „surnud punktis“ ja töö ei edene, siis pole mõtet end vägisi jätkama sundida. Ta soovitab võtta aeg maha ja lõõgastuda, puhata (nautida näiteks vanni, kosutavat und). Unenäod ja uitmõtted, mis puhkamise ajal pähe tulevad, võivad juhatada ootamatule lahendusele, ilma et sul pruugiks probleemile teadlikult keskenduda.

Hinga ja ela (Foto GoodNews, Evelin Kruus)

„Tee igaks päevaks loend asjadest, millega tahad hakkama saada. Rühmita tegevused nii, et sul oleks mugav neid teostada ning vali seejärel tähtsaim,“ annab ta nõu ning lisab, et selleks jaota päeva toimetused tinglikult kolme gruppi: olulised ja tähtsad, vähemolulised pisiasjad. Tee kõige tähtsam ära siis, kui oled parimas vormis, tunned end erksalt ja suudad kõige tulemuslikumalt tegutseda. „Pea meeles, et 80% tööst tehakse ära 20% aja jooksul kogu kulutatud ajast, seepärast alusta hoogsalt ja toimi sihikindlalt. Jäta igasse päeva veidi sellist aega, millesse sa mitte midagi ei planeeri. Ikka tuleb ette ootamatusi, millega seda täita. Parimal juhul jääb see aeg su enese või meelistegevuse jaoks.“

Tee igaks päevaks loend asjadest, millega tahad hakkama saada.

Kui stress venib pikale, võta aeg maha

Kui sul on päeva jooksul mitu olulist tööd teha, siis Niiberg soovitab nende vahele aega kergemaks tegevuseks, lõõgastumiseks ning uuele tööle häälestumiseks. Kui stress venib pikale, võta aeg maha ja tee seda otsustavalt. Jäta remont tegemata, pesu pesemata, toad koristamata, peenrad rohimata ja sõida lihtsalt ära. „Kas või ainult mõneks päevakski ja mitte väga kaugele, sest telkimiseks leiad ikka mõne koha. Ära võta kaasa ühtegi kohustust, lülita välja mobiil ja unusta ära kella vaatamine – ööpäeva vahet tajud ju niigi.“

Raamat Hinga ja Ela (Foto Karen Härms)
Kirjastus GoodNews

Author

Vaata veel