flexile-white-logo
0
Ostukorvis ei ole tooteid.

Kas õnn loob töökuse või töö õnne? Kuidas töö ja puhkus tasakaalu viia?

09. dets. 2024

Psühholoog ja õppejõud Toivo Niiberg käsitleb oma raamatus „Ela ja küsi!“ põhjalikult, kuidas õnn ja töö on omavahel seotud ning miks tasakaalu leidmine nende kahe vahel on oluline. Ta rõhutab, et produktiivsuse ja rahulolu aluseks on oskus tunda ennast, hinnata oma piire ning hoida töö ja eraelu tasakaalu.

Produktiivsuse ja rahulolu aluseks on oskus tunda ennast, hinnata oma piire ning hoida töö ja eraelu tasakaalu.

Ela ja Küsi (Foto Karen Härms)

Kas õnn teeb töökaks või töö õnnelikuks?

Niiberg esitab raamatus huvitava küsimuse: kas rahuldus tööst teeb elu õnnelikumaks või muudab õnnelikkus inimese paremaks töötajaks? Ta toob välja, et kuigi vastust on raske lõplikult sõnastada, kinnitavad uuringud, et õnnelikud inimesed on töökamad, tulemuslikumad ja sageli edukamad. Näiteks viitab autor uuringule, kus mõõdeti 272 töötaja emotsionaalset heaolu ja tööedukust 18 kuu jooksul. Selgus, et õnnelikumad töötajad olid kõrgemalt hinnatud ja teenisid paremat palka.

Õnnelikud inimesed on töökamad, tulemuslikumad ja sageli edukamad.

Ela ja Küsi (Foto Karen Härms)

Niiberg toob esile, et tõeliselt tubli töötaja tunneb oma emotsioone ja teab, kuidas need teda ja teisi mõjutavad. Kõrge eneseteadvus ja eneseregulatsioon on olulised oskused, et vältida liigset stressi ning hoida töö produktiivsena, ilma et see muutuks enesehävituslikuks.

Tõeliselt tubli töötaja tunneb oma emotsioone ja teab, kuidas need teda ja teisi mõjutavad.

Ta hoiatab, et viha ja ülekoormus võivad muuta inimese „vihaseks töörabajaks“ või isegi „tööinvaliidiks“. Töönarkomaania ohtlikkus on tema sõnul võrreldav narkosõltuvusega – selline töötaja kipub unustama, et elu ei koosne ainult tööst.

Puud (Foto Freepik)

Kuidas töö ja puhkus tasakaalu viia?

Niiberg pakub ka konkreetseid nõuandeid, kuidas efektiivsust ja heaolu parandada:

  1. Sea prioriteedid. Kõige olulisemad ülesanded tuleks teha siis, kui oled parimas vormis. Vähem tähtsatele tegevustele võid läheneda lõdvemalt ja improvisatsioonilisemalt.
  2. Planeeri pausid. Ära unusta päeva jooksul teha väikeseid hingetõmbepause ja jätta ruumi ka ootamatustele.
  3. Luba endale hingetõmbeaega. Kui üks töö valmis saab, premeeri end lühikese puhkusega, et säilitada motivatsioon.
  4. Harrasta midagi tööväliselt. Reisimine, tervisesport või hobid aitavad eemalduda tööpingetest ja rikastavad elu.
Ela ja küsi

Niiberg toonitab, et tasakaal ei tule iseenesest. Töörabaja peab ise võtma vastutuse ja leidma oma elus uued rollid – olla hea partner, vanem või sõber. „Ega töö ole jänes, et eest ära jookseb,“ tuletab ta meelde. Liigsest töörabamisest vabanemiseks tuleb õppida väärtustama elu mitmekesisust ja selle pisikesi rõõme.

Puud (Foto Freepik)

Peamised mõtted:

  • Produktiivsuse ja rahulolu aluseks on oskus tunda ennast, hinnata oma piire ning hoida töö ja eraelu tasakaalu.
  • Tõeliselt tubli töötaja tunneb oma emotsioone ja teab, kuidas need teda ja teisi mõjutavad. Kõrge eneseteadvus ja eneseregulatsioon on olulised oskused, et vältida liigset stressi ning hoida töö produktiivsena, ilma et see muutuks enesehävituslikuks.
  • Viha ja ülekoormus võivad muuta inimese „vihaseks töörabajaks“ või isegi „tööinvaliidiks“. Töönarkomaania ohtlikkus on võrreldav narkosõltuvusega – selline töötaja kipub unustama, et elu ei koosne ainult tööst.
  • Õnn ei piirdu tööga – tähtis on ka oskus puhata.
  • Puhkus ei pea olema ainult aastane tippsündmus. Leia puhkehetki igas päevas – näiteks kosutav uni, vanniskäik või lihtsalt horisondi vaatamine võivad anda vajaliku vaimse selguse.
  • Igapäevaste pauside võtmine ei ole laiskus, vaid vajalik enese taastamiseks.
Anneli Allikas-Parv

Author

Vaata veel