flexile-white-logo
0
Ostukorvis ei ole tooteid.

Me elame! Kuidas me just praegusest hetkest edasi elame, see on meie kõigi kätes, õigeminigi ehk öeldes – meie peades! Viimaste aastate raskused, koroonakriis, sõjad ja hirmutavad uudised majanduskriisist on meid kõiki korralikult raputanud. Samas on viimased aastad näidanud ka kogu inimkonna suurt süda ja võimet üksteist aidata, ka meie siin oma armsas väikses Eestis oleme koondunud, et aidata üksteist, teisi ja kõiki. Iga väike ja ka suur vajadus, eesmärk ja unistus algab esialgu kellegi südamest ja peast. Olgu meil sügisel südames ja peas vaid head eesmärgid.

Monika Kuzmina (Foto Karen Härms)

Valisin ajakirja Buduaari Lugemine on lahe rubriigi jaoks välja 12 erinevast raamatust juhiseid, kuidas paremat elu luua iseendale, teistele ja kõigile.

On asju, mida näed vaid hoogu maha võttes

1. Võta aeg maha

Kui elu valmistab pettumuse, võtke aeg maha, et puhata. Kui usaldus kõigub, kui lootus puruneb, kui armastatu teid hülgab, siis enne kui midagi teete, võtke aeg maha ja puhake.

Haemin Sunimi raamat “On asju, mida näed vaid hoogu maha võttes” selgitab, kuidas saada sõbraks oma emotsioonidega, ka negatiivsetega ja selgitab, et hoo maha võtmine annab võimaluse parema homse loomiseks.

2. Palveta

Kui mõni inimene arvab, et tõelise “palve” abil võib vaimselt uueneda kogu inimkond, siis ei eksi ta sugugi. Kui maises ilmas on üksainuski inimene tahtlikult valmis uuenema tõelise “palve” varal, siis võidab sellega väga palju kogu inimkond, sest meie, inimesed, EI OLE ÜKSI, ainult iseenda jaoks, tühjas ruumis, vaid kogu see hea ja halb, mis voolab läbi mõnest üksikust, voolab temast edasi, voolab läbi kõikide inimhingede ka siis, kui nad ei aima seda ning teevad parasjagu üksteisest kaugel viibides oma tööd …

Bo Yin Ra raamat „Palve“ räägib palvetamise müsteeriumist, vaimsusest ja sellest, kuidas suurematelt jõududelt õigesti paluda, pühalt palvetada.

Palve
Võitluskunstide müüdid ja legendid

3. Õpi kontrollima oma mõtteid

Ärge laske süngetel kujutlustel ega hirmul siseneda oma meelde. Kui see peaks juhtuma, olete läbi kukkunud! Sisemised hirmud on kõigest varjud, mis hajuvad suurema teadlikkuse valguses.

Peter Lewis kirjutab raamatus „Võitluskunstide müüd ja legendid“ võitluskunstide müütidest, eripäradest ja kangelastest. Raamat mõtestab lahti võitluskunsti varjatud põhimõtteid.

4. Vii oma unistused ellu

Mis tahes keskkonda sa oled sündinud, milline tahes su pereelu ja haridus on, sa tulid siia, et oma unistusi teoks teha, ja see pole oluline, kus sa praegu oled, sul on olemas varustus oma unistuste elluviimiseks! Mida raskemad olukorrad meil elus on ja mida rohkem on meie ees takistusi, seda rohkem mõjuvad need meile katalüsaatorina ja sunnivad meid oma unistust üles leidma.

Rhonda Byrne’i raamat „Kangelane“ toob lugeja ette kaksteist väga edukat inimest, kes jutustavad oma pealtnäha võimatud lood. Raamat julgustab oma unistusi ellu viima ja rõhutab, et seda tehes täidad sa siia oma siia ilma sündimise missioon ja sõna otseses mõttes muudad maailma.

Kangelane
Nagu inimene mõtleb

5. Lõpeta vingumine ja kirumine

Inimene saab inimeseks vaid siis, kui lõpetab vingumise, kirumise ning hakkab otsima oma elu reguleerivat varjatud õiglust. Ta kohandab oma meele selle reguleeriva teguriga, lõpetab oma hädades teiste süüdistamise ning ehitab end üles tugevate ja õilsate mõtete abil.

James Alleni „Nagu inimene mõtleb“ taskuraamat on ajatu klassika, mida on trükitud miljoneid eksemplare. Autor kirjeldab raamatus , kuidas oma mõttemaailma muutmisega on võimalik oma elu uueks luua.

6. Õpi nautima elu iga minutit

Ole rõõmus just praegu, selle asemel et mõelda vaid tulevaste rõõmude peale. Mõtle, kui väärtuslik on sinu kasutatud aeg, kas oled kodus või tööl. Iga minut on tähtis. Inimese elu ei ole midagi muud kui minutite, tundide ja päevade kogum. Kui annad oma parima, siis saavutad meelerahu ja usu tulevikku, tegutsed tõhusamalt. Nii ja ainult nii võid saavutada täieliku küpsuse.

Earl Nightingale’i raamat „Hoiak“ räägib otse ja ilustamata edust ja rõhutab, et kõik algab hoiakust. Autor selgitab, et meie käitumine, tunded või meeleolu määravad, mida teised meie suhtes tunnevad või kuidas tegutsevad. Hoiak määrab, milline on elu hoiak sinu suhtes. Hea hoiak toob kaasa head tulemused, rahuldav hoiak rahuldavad tulemused ning halb hoiak halvad tulemused.

Hoiak
Nutikaks, terveks ja rikkaks

7. Vali oma ellu paremad inimesed

Miski ei kahjusta sind negatiivse maailmavaatega rohkem kui inimesed, kel on kahjustav uskumuste süsteem. Asi läheb veel hullemaks, kui üritad mõnda neist “päästa”. Mida enam neid välja sikutad, seda rohkem nad sind auku tõmbavad. Osaliselt on see tahtlik, aga suuremalt jaolt mitte.

Raamatu „Miks sa oled rumal, haige ja rahast lage …“ autori Randy Gage kirjutisi on Forbes nimetanud silmapaistvalt raputavateks. Vaimselt kaineks raputav on ka see raamat ja tegemist ei ole mingil viisil viisaka, diplomaatilise või tavapärase raamatuga. Autor juhendab lugejat, kuidas saada nutikamaks, tervemaks ja rikkamaks.

8. Õpi läbikukkumistest

Iga läbikukkumine toob endaga kaasa midagi väärtuslikku. Kõik, mida sa elust tahad, peitub tohutu suures mulisevas ebaõnnestumiste paagis. Asja iva on leida midagi head. Pea alati meeles, et läbikukkumine on su sõber. See on edu algmaterjal. Kutsu ta sisse. Õpi sellest. Ja ära lase tal enne lahkuda, kui oled ta taskud tühjaks teinud.

Scott Adams kirjutab raamatus lihtsalt ja humoorikalt „Kuidas peaaegu kõiges läbikukkununa ikkagi suurelt võita“ jagab lugejaga oma lugu sellest, kuidas ta on osanud läbikukkumised enda kasuks pöörata.

Kuidas peaaegu kõiges läbikukkununa ikkagi suurelt võita
Mõtle nagu munk

9. Murra oma ego

Kui oled oma ala tipus, ole valvel. Ego isoleerib sind. Ära ela maailmas, kus hakkad mõtlema, et oled niivõrd eriline, et üks inimene väärib sinu aega ja teine mitte. Kui sa oma ego ei murra, murrab elu selle sinu eest. Kui edu meile pähe lööb, unustame ära, et kõik on võrdsed. Ükskõik, kes sa oled või mida oled saavutanud, pane tähele, kui ootad või nõuad oma oletatava staatuse tõttu erilist kohtlemist. Kellelgi ei ole eluteatris õigust paremale istekohale.

#1 New Your Timesi menuk Jay Shetty „Mõtle nagu munk“ õpetab lugejat oma meelt treenima rahu ja sihikindluse saavutamiseks. Raamat selgitab, miks headus on elu alus, kuidas leida oma eesmärk, kuidas hirme rakendada ja lõpetada ülemõtlemine.

10. Ole lihtsalt hea inimene

Kannatlikkus, headus, abivalmidus, rõõm, õnn, tarkus ja mõistmine on omadused, mis kunagi ei vanane. Kes neid üha rohkem arendab ja oma elus teoks teeb, jääb kehalt ja vaimult nooreks. Iga sõbralikkus, iga heategu, iga tõend hea tahte kohta tasutakse teile sajakordselt. Soovige oma kaasinimestele seda, mida te iseendale sooviksite. Viis, kuidas te oma kaasinimeste suhtes käitute, neist mõtlete ja ja mida nende vastu tunnete, määrab lõppkokkuvõttes kindlaks teie enda elukäigu.

Joseph Murphy huvitav ja julgustav raamat „Teie alateadvuse jõud“ näitab võimalusi, kuidas oma soove tegelikkuseks muuta. Lugejal ei jää raamatut lugedes muud üle, kui tunnistada, et me oleme ise oma probleemide eest vastutavad ja meil tuleks ise oma eludega toime tulla, alustades vastutusega oma mõtete eest.

Teie alateadvuse jõud
Suure Vanga 365 nõuannet!

11. Püüdle sügavuse poole

Ära aja taga paljut, püüdle sügavuse poole. Põhiline pole kvantiteet, vaid kvaliteet. Mõned hindavad raamatut paksuse järgi, otsekui kirjutataks raamatuid mitte pea-, vaid käeharjutuseks. Inimeste häda on selles, et tahtes teada kõike, ei tea nad õieti midagi. Elu – see on töö. Elu on pidev töö ja teda mõistab lõpuni ainult see, kes vaatab talle sellest vaatenurgast. Tehke tööd ja teie elu saab mõtte, teie aga saate ümbritsevate inimeste lugupidamise.

Kuigi Bulgaaria ennustaja Vanga oli pime, nägi ta legendide järgi palju. Tema ennustused ajendasid paljusid inimesi oma elu põhjalikult muutma. Ta oskas mõne napi sõnaga panna inimesi vaatama teistmoodi nii elule, endale kui maailmale. Raamatust “Suure Vanga 365 nõuannet!“ leiab palju mõtlemapanevaid paremat elu elama kutsuvaid mõtteid.

12. Õpi kriise lahendama

Enne kui saad kriisi lahendama asuda, pead tunnistama, et kriis on tõepoolest olemas. Järgmiseks tuleb asjad saada niikaugele, et seda tunnistaksid ka kõik teised. Alles siis saate hakata probleeme täpsemalt määratlema ning looma plaane nende lahendamiseks. Kriis ei lahenda ennast ise. Selle eitamine saab asju muuta ainult halvemaks – palju halvemaks. Tegutsemine peab algama sinust ning sellest, et tunnistad oma osalust probleemis või kriisis. Sa ei saa läbida kriisi üksinda. Ära proovigi seda teha. Hea uudis on see, et SA POLE ÜKSI. Inimesed sinu organisatsioonis ja tutvusringkonnas on enam kui valmis sind aitama, kui sa neid palud ja oled nendega avatud.

Bill George’i raamat „Kriisi 7 õppetundi“ on teenäitajaks majanduskriisides väljumiseks, kuid sobib lugemiseks kõigile. Me kõik vajame rohkem teadmis, kuidas kriisidest koos paremini läbi tulla – viimased aastad on seda tõestanud, et me ei tohiks kedagi üksi jätta ja loodetavasti mõistame aina enam – KOOS ON KERGEM!

Kriisi 7 õppetundi

Õpi kriise lahendama, lõpeta vingumine ja virisemine, õpi läbikukkumistest ja vii oma unistused ellu!

Buduaar_5-2022_Lugemine-on-lahe

Artikkel ilmus ajakirja Buduaar erirubriigis ”Lugemine on lahe”.

Monika Kuzmina (Foto Karen Härms)
Monika Kuzmina