Viimastel aastatel on vaimne väsimus ja läbipõlemine muutunud aktuaalseks teemaks. Inimesed ei jaksa enam rõõmustada, elu tundub justkui lõputuna näiv hall päev. Aga õnnekoolitaja Dalí Karat tuletab oma raamatus „Õnn on otsus!“ meelde: “Elu on täpselt nii äge, kui ägedalt sa seda vaatad!” Õnn ei ole tema sõnul saavutus või lõpp-punkt – see on oluline oskus, mida saab treenida. Ja treenida tuleks seda teadlikult.
Kõik, mida sa koged, on olemuselt neutraalne. Sina otsustad, kuidas sa seda tõlgendad
Karat ütleb, et me elame sageli automaatpiloodil: reageerime, mitte ei vali. Ta julgustab märkama neid hetki, kus tekib valikukoht – kas reageerida vana mustri järgi või võtta uus suund. “Õnn on nagu lihas. Seda saab harjutada iga päev, iga hetk,” ütleb ta. “Mida rohkem sa suunad oma tähelepanu positiivsele, seda rohkem see kasvab.”
Õnn on nagu lihas. Seda saab harjutada iga päev, iga hetk.
Sinu sisemine naeratus on kõige võimsam filtrisüsteem
Üks Karati lemmikpraktikaid on sisemise naeratuse meditatsioon. “Sul ei pea olema hea tuju, et naeratada. Sa lihtsalt naeratad seestpoolt – õrnalt ja pehmelt. Ja sa tunned, kuidas midagi sinu sees hakkab muutuma,” selgitab ta. Ta soovitab seda teha enne tööpäeva, kohtumist või lihtsalt siis, kui vajad kontakti iseendaga. “See on nagu emotsionaalne restart.”
Ära võta liiga palju korraga. Astu üks samm. Ja siis järgmine.
Üks sagedasemaid vigu, mida Karati sõnul inimesed teevad, on see, et nad tahavad kõike muuta ühe päevaga. “Aga keha vajab rutiini. Harjumused sünnivad tasapisi.“ Tema soovitus on alustada näiteks une korrastamisest ja siis iga paari nädala järel lisada uus lihtne harjumus: “Näiteks loe enne uinumist kolm asja, mis täna hästi läksid. See aitab sul nihutada oma fookust heale.”
Võta aega, et naeratada iseendale, olla tänulik ja tähistada elu – sest õnn on otsus, mida sa saad teha iga päev.
Mitte keegi teine ei vastuta sinu õnne eest
See on Karati kõige olulisem sõnum. “Jah, sul võivad olla raskused. Jah, elu võib olla ebaõiglane. Aga sa saad alati otsustada, mida sa sellest järeldad. Kas sa tahad olla õnnelik või tahad jääda ohvriks?” küsib ta. “Mitte miski ei saa muuta õnnetuks inimest, kes on otsustanud olla õnnelik. Ja see otsus tuleb iga päev uuesti teha.”
Õnn on kutse koju. Võta see vastu
Karat ei õpeta “positiivset mõtlemist” kui maski. Tema tee on palju ausam – see on kutse võtta vastutus, tuua end päriselt kohale, olla iseendaga sõber ja õppida märgatud hetkedest looma uut kvaliteeti. “Õnn ei ole see, mis tuleb, kui kõik väliselt paika loksub. See on see, kui sina otsustad elada täiega – isegi siis, kui elu pole ideaalne.”